YEMEK SEPETİ ENTEGRASYON YAZILIMI NASIL ÇALIŞIR?

09 Şubat 2021
Yemek Sepeti Entegrasyon Yazılımı Nasıl Çalışır?

Yemek sepeti Entegrasyonu günümüzde neredeyse paket servis hizmeti sunan bütün işletmelerin kullandığı programlardır. Bu Entegrasyonu sistemlerinin nasıl çalıştığını, sektördeki yerini ve yemek sepeti Entegrasyonunun avantajları ile ilgili bilgileri sizlere sunacağız.

Yemek sepeti Entegrasyonu yemek sepeti uygulamasından alınmış siparişlerin adisyon sistemine girişi otomatik bir biçimde sağlanır. Yemek sepeti Entegrasyonu sayesinde siparişlerinizi daha hızlı bir şekilde hazırlarsınız. Yemek sepeti Entegrasyonuyla alınmış siparişler, kontrollü bir şekilde onaylayabilirsiniz. Bu uygulama üzerinden gelen siparişler bilgisayar ekranına anlık olarak düşer ve sizlere zamandan büyük tasarruf ettirir. Sistemin detaylı özellikleri bulunur. Siparişe gidecek kuryenin adına kadar sistem üzerinden bilgi alınabilir. Motor kuryelerden toplu bir biçimde ya da tek tek ödeme almanız mümkündür. Raporları toplu olarak ya da tek tek almanız mümkündür.

Yemek Sepeti Entegrasyon Modülü

Yemek sepeti, günümüzde paket servis hizmeti veren bütün firmaların neredeyse tamamının kullandığı sistemlerdir. Aracı olan kurumlar tarafından verilen paket servis hizmetleridir. Ulusal çapta büyük bir uygulama olduğu için günümüzde birçok işletme bu uygulamayı kullanmaktadır. MODPOS restoran otomasyon sistemleri, yemek sepetini kullanan işletmeler için yemek sepeti uygulamasıyla uyumlu çalışır. Yemek sepetiyle sağlanan bu uyumdan ötürü, sipariş, kurye ve rapor takipleri, kâr ve zarar süreçlerinin tümüne Entegrasyon Modülü üzerinden kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir.

Yemek Sepeti Entegrasyonu Özellikleri Nelerdir?

1. Yemek sepeti üzerinden gelen siparişler, sizlerin onayından geçerek restoran yazılımına eklenir.

2. Gelen siparişler işletmelerin bütün bölümlerine iletilebilir.

3. Raporlar bölümünde, yemek sepeti üzerinden yapılan satış ve kâr oranının inceleyebilirsiniz.

4. Kurye takip Entegrasyonu sayesinde kuryelerinizi takip edip, performanslarını ölçüp, müşterilerinize giden paketlerin hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle paket servis bölümünü kontrol altına almış olursunuz.

MODPOS restoran programı otomasyon sistemleri sayesinde, üye işletmelerin bütün çalışmalarını kolaylaştırıp sektörlerinde başarılı olmaları için yardım etmeye devam ediyor ve Entegrasyon çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu sistemler sayesinde siparişler ekrana hızlıca düşer ve müşterilerinize ürünleri hızlı bir şekilde yetiştirebilirsiniz. MODPOS yemek sepeti Entegrasyonu sayesinde satışlarını katlanacak ve kârınız yükselecek.

Müşteri memnuniyeti yükselince restoranınızın ve personellerinizin performans maksimum düzeye çıkacak. Bu Entegrasyon sistemi sayesinde iş gücü azalır ve yüksek müşteri memnuniyeti elde edilir. Yatırım maliyeti dönüşü hızlı olur. Güçlü alt yapısı sayesinde sizlere birçok hizmet sunan bu Entegrasyon çalışmalarıyla personellerinizin iş yükü azalıyor. Personellerinizin yüksek sayıda olmasına gerek kalmadan personel maliyetini düşürüp restoran performansını yükseltebilirsiniz.

Yemek Sepeti Entegrasyonu Avantajları Nelerdir?

Yemek sepeti Entegrasyonunun en büyük avantajlarından biri siparişlerin hızlı bir biçimde yazıcıdan çıkmasıdır. Sipariş oluşturan müşterilere ait olan bütün bilgiler ekranda görünür. Siparişler raporlanabilir ve detaylı gözlemleyebilirsiniz. Yemek sepeti Entegrasyonu Sisteminin kullanımı ve kurulumu oldukça basittir. İşlem sırasını takip edince sistemi kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Kullanıcılara sabit olarak basit bir kullanım biçimi sunmakta ve zamandan tasarruf etme konusunda son derece yardımcı olacak bir Entegrasyon sistemidir. Bu açıdan yeni gelen siparişler ile alakalı olarak herhangi bir karışıklık yaşamak, söz konusu değildir. Siparişlerin hepsi sıraya göre ve geldikleri zamana göre sıraya alınır ve yazıcıdan çıkar.

Böylelikle işletmenizin sistematik bir düzeni olur. Bu sistem sayesinde düzen oluşur ve siparişler ile alakalı olarak herhangi bir problem yaşamanız söz konusu değildir. Müşterilerinizin gönderdiği siparişleri hızlıca görüntüleyebilecek ve hızlıca müşterilerinize bu siparişleri iletirken hem siz hem müşterileriniz zamandan tasarruf sağlayacak. Sipariş takibi konusunda İşletmeler için en yüksek teknolojidir, diyebiliriz.

Entegrasyon Parametreleri

Restoran Modülü bünyesinde olan yemek sepeti Entegrasyon parametresi yetkisi kullanıcı yetkileri olarak verilip parametre ekranına ulaşması sağlanmaktadır.

Entegrasyon Parametre Listesi

Parametre listeleri ekranı F10 menü üzerinden Yemek sepeti ekran parametresi ismiyle ya da RST910 ekran koduyla ulaşılmaktadır. Bu ekran sayesinde parametre kaydı şubelere karşı gelmektedir. Yemek sepeti üzerinden her şube ayrı Web servis giriş bilgisi sahibi olduğundan dolayı, bütün şubeler kendi parametrelerinden sorumludur.

Entegrasyon Parametre Detayları

RST910 Ekranı üzerinden F4 ekleyip detay ekranına ulaşabilirsiniz. Ekran ise 7 temel ortam ve 2 listeden meydana gelir. En önemli temel alan ise salon alanıdır. Şube ve depo bilgisi bu alandan geldiği için en önemli alandır. Şubelerin her birinde yalnızca bir adet Entegrasyon parametresi bulunduğundan salon bilgilerinin doğru olması son derece önem taşır. YS Kullanıcı Adı ve YS Şifre alanı doğru girilir ve yemek sepeti menüsüne ödeme çeşitleri getirilir. Menü eşleşmeleri bölümünde F9 menü butonuna tıklayıp restoran menüsünü DİA içine almak mümkündür. Böylelikle liste değişmez ve menü bilgisi değiştirilebilir eşleşme bilgilerinden oluşmaktadır.

Yemek Sepeti Ürün Tipleri ve Menü Eşleşmeleri

Yemek sepeti içerisinde 2 farklı türden ürün yer alır. Ana ürünler ve alt ürünler olma üzere. Alt ürünler 4 bölümde incelenir;

• Serving – ürün sunum türleri

• Product- menü alt ürünleri

• Ingredient-ürün Garnitürleri

• FreeText- diğer alt ürün türleri

DİA içinde Product çeşidinden alt ürünlerin gösterilmesi mümkün değildir. Bu türlerin ana ürün çeşitleri kullanılmaktadır. Serving türü genel olarak porsiyonlar için kullanılmaktadır. Bu duruma çözüm olarak ise porsiyon kolonu yerleştirilmiştir. İngredient türündeki alt ürünler stok şeklinde kullanılır. Genel olarak kendilerine özel fiyatları bulunur. FreeText türündeki herhangi bir standart olmadığı için bu türe stok atandığında siparişte getirilmektedir. Alt ürünler için stok seçimi yapılmaz ve alt ürünler genellikle ana ürünlerin yanına not olarak eklenmektedir.

Ödeme Eşleşmeleri

Yemek sepetinin içinde birçok ödeme biçim bulunur. Bunlar DİA ile eşleştirilmiş olan sekmede olduğu gibi F9 ödemesi getir düğmesiyle ödeme tipi çekilir.

Eşleşme Güncellemeleri

İşletme menülerinin ya da ödeme tipinin yemek sepeti tarafınca değişmesi bu ekran üzerinde F9 menü getir ve ödeme getir düğmelerini kullanıp listeler tekrardan çekilebilmektedir. Mevcut olan ürünler ve ödemeler değişmediğinden güncelleme işlemleri basitçe halledilebilir.

Paket Servis Ekran Değişimleri

Yemek sepeti lisansına sahip olan istemciler paket servis ekranında açık paket listeleri tablosuna YS kolonu eklenebilir. Bu kolon sayesinde yemek sepetinden gelen siparişlerin gelip gelmediğini kontrol altında tutabilir. Bu sistemlerde siparişlere istediğiniz kuryeyi atabilirsiniz. Bütün ödeme yöntemlerini kapsayan bu sistemde, işletmenizin kabul edebileceği bütün ödeme yöntemlerini sistem üzerinde belirleyebilir ve müşterilerinize sunabilirsiniz. Paket servis ekranındaki kurye atama ve alma, ödeme alma ya da ödeme iptali gibi birçok işlem yemek sepeti ile uyumlu çalışmaktadır. Ürün ekleme, ürün kaldırma, sipariş değiştirme, ödeme değiştirme talebi çalışmalar sipariş gönderildikten sonra yemek sepetiyle uyumlu çalışmamaktadır. Bu işlemlerin her biri tek tek manuel olarak yapılmalıdır.

Tüm bu işlemleri yemek sepeti Entegrasyonu sayesinde yapabilir ve işletmenizi güvende tutarak, kâr oranınızı arttırabilirsiniz. Bu sistemleri pahalı bulan işletme sahiplerinin dikkat etmeleri gereken konulardan biri zaman konusunda tasarruf etmektir. İşletmeler ve paket servis hizmetleri sunan sektörlerde zaman en önemli konudur. Bu yüzden bu sistemlerin zaman konusunda işletmeleri oldukça hızlandırır ve restoranlarınızın satışlarıyla alakalı problemleri yönetmenizde sizlere birçok katkısı olur.