POS SİSTEMİ NEDİR? MODPOS RESTORAN POS SİSTEMİ NASIL KULLANILIR?

09 Şubat 2021
Pos Sistemi Nedir? Modpos Restoran Pos Sistemi Nasıl Kullanılır?

POS sistemi, Kafeterya, restoran ve bar işletmelerinin kullandığı, verilen bütün hizmetlerin sistematik bir biçimde standart ve pratik olmasını sağlayan restoran programlarıdır. Bu programlar gıda ve hizmet sektörünün en önemli parametrelerinden biridir. Sizlere bu yazıda Pos nedir? Pos sistemi nasıl çalışır? Pos sistemi nasıl temin edilir? Konuları ile ilgili bilgiler sunacak ve sizlere garson sistemleriyle alakalı bilgileri bu yazıda sunacağız.

POS Sistemi Nedir?

Sizlere öncelikli olarak POS kelimesinin nasıl türediğinden bahsedip, merakınızı giderelim. Pos İngilizce dilinde ‘’ Point Of Sales ‘’ cümlesinin kısaltılmış halidir. Türkçe dilinde ise bu sistemlere Pos sistemleri diyoruz. POS çözümler, pos programları, adisyon programları, kafeterya ve bar otomasyonu, restoran sipariş programları, lokanta, restoran ve adisyon sistemleri olarak nitelendiriyoruz.

Pos sistemleri genellikle Restoran, Kafe, bar sektörlerinde tercih edilmektedir. Pos işletmelere gelmiş olan misafirlerin siparişini doğru ve düzgün bir şekilde alan ve herhangi bir gecikme yaşanmadan, mutfağa ileten servislerin eksiksiz ve açıklayıcı bir adisyonla müşteriden ödemelerin tahsil edilmesi hedefiyle tercih edilen sistemlerin ta kendisidir. Bu sistemlerin işletme ve kuruluşlara en önemli yararlarını aşağıda sizler için sıraladık;

Müşteri Memnuniyetini Artırır

Kafe, bar ve restoranlar gibi mekânlarda müşteriler beklemeyi sevmedikleri için kaliteli ve iyi bir organizasyonla hazırlanan servisler ile mükemmel bir hizmet görmeyi isterler. Bu sebepten ötürü kafe, bar ve restoran işletmelerinin müşterilerin siparişlerinin doğru alınması, standart servis hızıyla servis etmesi ve ödeme durumlarını açıklayan, birim olarak yazılan adisyonlar ile gerçekleştirmesi müşteri memnuniyetini arttırmaktadır.

Mekânlarda Standart Yakalamak İçin Önemlidir!

Restoran ya da Kafenizden önceden hizmet alan bir müşteri sizin mekânınıza tekrar geldiğinde kötü bir duruma yaşamak istemez. Manuel olarak faaliyet gösteren herhangi bir restoranda, her garsonunun aynı hızlı ve kaliteyle hizmet vermesi ya da kasiyerler her müşteriye aynı şekilde hizmetler sunması mümkün değildir. Fakat bir restoran otomasyon sistemi sayesinde ekran, personelleri yönlendirip, doğru çalışmalarına destek olur. Böylelikle müşteriler işletmeyi her ziyaret ettiğinde aynı standart hizmetlerden yararlanır ve herhangi bir kötü sürpriz ile karşılaşmaz.

İşlerin ve Operasyon Takibini Kolaylaştırır!

Bu sistemler birçok donanımla uyumlu olabilen ya da destekleyen sistemler ile fazla verim yaratabilir. Örnek olarak restoranınızdaki ürünlerin tartılarak satılması barkod ya da terazi okuyucu ile uyumlu çalışır. Bunun dışında stok takibi işlemleri için Pos sistemlerine tanımlanmış olan herhangi bir yazılım ile stok, maliyet ve kâr takibi yapılabilir.

Garson ve kasiyerlerin hesap açıp, mutfak bölümüne sipariş geçmesi, hızlı, eksiksiz ve doğru biçimde göndermesini sağlar ve bu sistemin sayesinde işletmelerin kontrol altına alınması sağlanır. Kasiyer ya da garson bu sistemlere girdiği hiçbir sipariş silemez ve silinmemesiyle bu sistemler her türlü bilinçli ya da bilinçsiz oluşan olumsuzluklara engel olur.

POS sistemlerin Avantajları

• Uzun ömürlü bir kullanım sağlar.

• Ekstra donanım gerektirmez ve uzun ömürlü tasarım sağlar.

• Enerji tüketimi daha az olur

• Virüsler gibi dış etkenlerden korunurlar.

• Güvenlik zafiyetlerine karşı profesyonel tedbirler alır ve kontrol sistemi vardır.

• Alt yapı problemlerine karşı güçlüdür.

ModPOS

Modpos tarafından geliştirilip ülkemizdeki pazarda sergilenen ürünler sayesinde daha kârlı bir işletmeye sahip olabilirsiniz. ModPOS yeni bulut Pos sistemi ile maliyeti azaltıp, ciro ve satış bilgilerini doğru zamanda raporlayabilir, gün içerisinde satış yaptığınız ürünlerin takibini yapabilirsiniz. ModPOS’un geliştirmiş olduğu bu ürünleri yüksek yazılımlarla tasarlanmıştır ve bütün veri ve bilgiler güvenli sunucular içinde güvenle saklanır.

Bulut Sistem Avantajları Nelerdir?

Birçok konuda sizlere fayda sağlayan bulut sistemin avantajları aşağıda verilmiştir;

• Düşük bütçeli yatırım maliyeti ve alt yapı masrafı

• Zincir ve bireysel büyüklüğe sahip olan işletmelere uygun POS sistemleri

• Gelişimini sürekli olarak güncelleyebilen ve ekstra maliyet oluşturmayan POS yazılım sistemi

• Restoran sektörü için geliştirilen özel Android Pos sistemleri

• Kolay kullanım ve kolay kurulum imkânı

• Anlık rapor sunma ve bulut tabanlı merkezi yönetim sistemi

• Çoklu seçenekleri

• Çevrimdışı çalışma özellikleri

• Arka ofis programlarıyla uyumlu çalışma özelliği

ModPOS Restoran Pos Sistemi Nasıl Kullanılır?

İşletmelerinizin verimli çalışma sistemini düzenlemek ve arttırmak adına güçlü bir tasarıma sahip olan bulut tabanlı sistem ile kullanıcı dostlu olan bir ara yüze sahip Pos sistemleridir. Kendini güncelleme özelliğiyle tüm pos sistemlerinde güncel sisteme sahip olan en iyi pos yazılımlarından biridir. ModPOS sistemleri işletmelerin kusursuz bir yönetim şekliyle operasyonlarını yönetmesi ve bu sistemlerden maksimum verimi almasını sağlayan bir yapıya ModPOS restoran pos sistemleri, Entegrasyon ve araçların hepsini bir arada sunan bir yapıya sahiptir.

Uzun Ömürlü POS Sistemi

Bugünün şartlarında restoranların sadece bir pos terminalinden daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. ModPOS Online sipariş teslimat Entegrasyonu, stok ve maliyet hesaplama gibi birçok konuda geniş yelpazeli özellikleriyle restoran camiasına benzersiz kurumsal hizmetler sunmaktadır. Çevrimdışı alt yapısına sahip olan bu cihazlar internet, wi-fi gibi durumlara ihtiyaç duymadan çalışırlar. Bütün malzeme ve ürünlerin birim fiyat ve adetlerini doğru maliyetleriyle basit bir şekilde hesaplama hizmeti sunar. Fiyatları otomatik olarak ayarladıktan sonra fiyat eklemeniz durumunda işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz.

Restoranlara özel olarak tasarlanmış olan ve sürekli olarak büyüyen, ihtiyaç dâhilindeki Entegrasyon sistemleriyle donatılmış olan ModPOS sistemleri işletmelere değer katmaya devam ediyor.

Masa yönetimi konusunda oldukça başarılı olan bu sistem, müşterilerin sayısı, yemek yeme zamanlarını ve ortalama hesaplarını izleme özelliğine sahiptir. Kolayca hesap bölme ve birleştirme olaylarından sıkılmış gibi görünüyor olabilirsiniz. ModPOS sistemleri sayesinde artık hesapları kolayca bölüp birleştirebileceksiniz. Bar adisyonları seçenekleriyle de kolayca işletmelerinizde bu uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Raporlama ve analiz konusunda oldukça başarılır çalışma sistemine sahiptir. Ayrıca önemli raporlama ve müşteri analizlerini kolayca yapabilen bu sistem sayesinde verilerinizi gözden kaçırmadan, yiyecek, stok maliyetlerini gerçek zamanlı raporlamalar ile çözebileceksiniz. Stok sistemlerinde sahip olduğu özelliklerden biri toplu siparişlerde indirim kampanyaları oluşturma özelliğidir. Yiyecek ve maliyet konusunda analiz işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca geçmiş satın alma işlemlerine detaylı fiyat incelemelerine göz atabilirsiniz. Bordro raporlarına istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Ayrıca mesai kartı yazılımlarıyla alakalı detaylı analiz yapma özelliği mevcuttur.

Yönetim kontrolü konusunda oldukça başarılıdır. Yöneticilerin gerçek zamanlı istatistikler dışında personel verilerine kadar izleme özelliği bulunur. Ayrıca ekip üyelerinin her birinin pozisyonlarına göre özel izinlerin atanabileceği kurumsal ve bireysel bildirimler gönderilebilecek bulut tabanlı bir komut merkezi özelliğine sahiptir. Özel yönetici rollerini atayabilir ve izinler oluşturabilirsiniz. Puantör uygulamaları sayesinde çalışma saatlerini izleyebilir ve kontrol edebilirsiniz. Özel mesaj sistemleri sayesinde otomatik bildirimler oluşturabilirsiniz.

Online sipariş ve restoran içi son teknoloji pos sistemlerinden, bütün Entegrasyon sistemleri fırsatlarından yararlanabilirsiniz. ModPOS sizlere bulut tabanlı alt yapıları sayesinde birçok yeni araçları ve Entegrasyonları aylık olarak güncellemektedir. Bütün diller ve para birimlerinde kullanılabilecek teknolojiye sahip sistemler ile hizmet eder. Ayrıca zaman, mekân ve cihaz ayırt etmeden bağlanma özelliği sunmaktadır. Eksiksiz çözümler sunan bu sisteme sahip olmak için ModPOS ile iletişime geçin.